Podpora pro neformálně pečující - Educante z.s.

obrazek
16. listopadu 2023 09:53, Markéta Trhlíková
Registrované sociální služby, které jsou hojně rozšířené, poskytují péči osobám, o které je pečováno. Žádná se však nemůže věnovat cíleně pečujícím osobám, protože tito lidé nejsou v seznamu ohrožených osob dle zákona o sociálních službách 108/2006 Sb. Paradoxně je však neformální péče nejrozšířenější variantou péče o lidi, kteří potřebují k životu pomoc druhé osoby. Pokud by se péče v domácím prostředí neuskutečňovala, došlo by ke zhroucení celého sociálního systému v naší zemi. Přesto je podle mnohých podpora pečujícím osobám ze strany státu minimální. To je taky důvod, proč se v Educante zaměřili na pečující a v letošním roce rozšířili své působiště na Plzeňský kraj.

Před osmi lety v Educante začali reagovat na potřeby domácích pečujících. Dovedla je k tomu zkušenost z dobrovolnictví a také sociálních služeb. Viděli pečující (převážně ženy), které se ze všech sil snažily, aby o jejich blízkého bylo dobře postaráno. Samy ale přišly o veškerý volný čas, často o přátele a vlivem dlouhodobého vypětí taky o zdraví a fungující manželství.

V příloze je k dispozici několik letáků od Educante, z.s. s informacemi pro osoby pečující o jinou osobu, o kurzu sebepéče, informace o výběrových řízení aj.Galerie

Soubory ke stažení